חיזוק מבנים לרעידות אדמה

אחת לכמה חודשים מתפרסמות בתקשורת כתבות אודות מחקרים שונים אשר מראים שבעתיד הנראה לעין תתחולל בישראל רעידת אדמה קשה ועל כן יש להכין את הציבור ואת המבנים השונים לכך.

אם אכן תתחולל רעידת אדמה קשה בישראל לא תהיה זו הפעם הראשונה, בעבר הרחוק התרחשו באזור שורה של רעידות אדמה קשה כשהאחרונה שבהם התרחשה בשנת 1927 וגבתה את חייהם של 500 איש. אין זה מפתיע שבאזורנו מתחוללות וצפויות להתחולל רעידות אדמה, שכן אזור זה נמצא על השבר הסורי אפריקאי, על גבי חיבור של לוחות טקטוניים. כאשר לחץ משתחרר בין הלוחות, הרי שהאדמה רועדת. במקרה ומדובר באזור מיושב אזי שאם המבנים אינם בנויים בצורה תקינה, עלול להיגרם נזק רב הן למבנים והן לחיי אדם.

תמ"א 38 – כיצד היא עוזרת להתמודד עם רעידות אדמה

בשנת 2005 אישרה ממשלת ישראל את תמ"א 38 או בשמה המלא תוכנית המתאר הארצית לחיזוק מבנים קיימים בפני רעידות אדמה. תוכנית זו נועדה לעודד חיזוק של מבנים ישנים מפני רעידות אדמה על פי כללים ונהלים ברורים שהורכבו על ידי מהנדסים ואדריכלים מומחים.

התוכנית כוללת:

  • חיזוק מבנים מפני רעידת אדמה שהוקמו לפני שנת 1980 (הערכה היא שמבנים שהוקמו לפני שנה זו אינם עומדים בתקן הישראלי לרעידות אדמה כפי שנקבע בשנת 1975)
  • עידוד חיזוק המבנים באמצעות תוספת זכויות בנייה
  • הקמת שתי קומות נוספות לבניין לשם הרחבת שטח הבניין
  • הרחבת הדירות הקיימות בתנאי שהרחבה כוללת הוספת ממ"ד
  • הוספת מעליות, חנייה, ומרחבים מוגנים
  • התוכנית מאשרת הריסת כל הבניין והקמתו מחדש על פי זכויות הבניין של התוכנית וחיזוק המבנה על פי הכללים.

הממשלה קבעה שניתן לבצע את התוספות השונות במטרה לעודד את הדיירים לבצע את התוכנית, קרי לחזק את המבנה שיהיה עמיד מרעידות אדמה. מבחינת העלויות הרי שהמדינה פטורים והקלות במס במסים שונים במטרה לעזור ולעודד את ביצוע התוכנית.

כיצד מתבצע תהליך חיזוק מבנים

ברגע שהדיירים מחליטים על קבלת תוכנית תמ"א 38, אזי נפגשים עמם מהנדסים ואדריכלים שבוחנים את המבנה ומגישים להם הצעה על תוכנית כוללת לחיזוק המבנה והרחבתו בהתאם לזכויות הבנייה במקום. על מנת שהתוכנית תתקבל על ידי הדיירים יש צורך ברוב של שני שליש. רק במידה ומתקבל רוב כזה אז התוכנית מאושרת וניתן לקבל עליה הלוואה בנקאית. התוכנית תתבצע כשמצד החברה המבצעת מתמנה איש קשר שפועל מול נציגות הבניין (ועד הבית) מתוך כוונה לסיים את הפרויקט בהקדם ובאופן משביע רצון עבור כל הצדדים.

תחומי פעילות

הנדסה אזרחית קונסטרוקציות פלדה הקמת מפעלים והרכבת מכונות העברת מפעלים והרכבת ציוד מחזור פסולת ואיכות סביבה שיקום נזקים גשרי פלדה מבנים יבילים ופריקים תעלות גזים וארובות עבודות שינוע מיוחדות אחסנה יבשה רמפות ניידות וקבועות מגדלי זיקוק מיכלי איחסון אנטנות ומגדלים גבוהים גרורים ומיכליות עבודות צנרת חסם אש הקמת אולמות ספורט פרוייקטים מיוחדים חיזוק מבנים מפני רעידת אדמה
קטלוג
החטיבה הבטחונית
English
חייגו עכשיו: 072-2570534

רח' יוסף לוי 6
ת.ד. 1165 א.ת.קרית ביאליק 2711101